Praxis Moliter - psychoterapia w Berlinie

View Original

Polski psycholog w Berlinie poszukiwany!

Wśród osób, które decydują się na konsultacje lub psychoterapię w moim gabinecie większość swobodnie i płynnie posługuje się językiem niemieckim, często także angielskim. Mimo to język polski jest tym, który wybierają do rozmowy na tematy osobiste, często o sprawach dla siebie najważniejszych. Wydaje się to całkowicie naturalne i intuicyjne. W kontakcie z psychologiem zarówno tym wstępnym jak i długoterminowym ważne jest poczucie bezpieczeństwa i swobody rozmowy. I jeśli naszym językiem socjalizacji był język polski to właśnie w tym języku będziemy czuli się najswobodniej. Język socjalizacji to język w jakim mówiły do nas najbliższe osoby w dzieciństwie, czyli najczęściej rodzice, język w którym wyrażane były uczucia, przez naszych dorosłych opiekunów oraz przez nas a także język naszej, przynajmniej podstawowej edukacji.  Język socjalizacji to język w którym porozumiewaliśmy się z naszym rodzeństwem, rówieśnikami, to język w jakim przekazywane były nam wartości wyznawane przez nasze najbliższe otoczenie. To wszystko powoduje, że ten język jest nie tylko dla nas najlepiej zrozumiały, ale też ten język najlepiej czujemy. 

Dodatkowym powodem decyzji o podjęciu współpracy z polskim psychologiem lub psychoterapii z polskim specjalistą jest kontekst kulturowy i podobieństwo doświadczenia życia na emigracji.  Wielu klientów psychoterapii mówi, że w rozmowie po polsku, z polskim specjalistą czują się lepiej zrozumiani, bardziej empatycznie wysłuchani, czują się bezpieczniej a po spotkaniu czują ulgę. Ulga jest  zazwyczaj pochodną swobodnego, wyczerpującego i dokładnego opisu swojego kłopotu, co w języku ojczystym dzieje się całkowicie naturalnie i bez wysiłku. 

Czy jest sens podejmowania psychoterapii w języku innym niż ojczysty?

Jeśli dostęp do polskojęzycznego psychoterapeuty nie jest możliwy, a my swobodnie komunikujemy się po niemiecku lub mamy subiektywne poczucie, że taka rozmowa jest nam potrzebna zróbmy to. Oczywiście, że, jeśli jesteśmy w kłopocie, z którym nie radzimy sobie samodzielnie lepiej porozmawiać w jakimkolwiek języku w którym potrafimy się komunikować ze specjalistą niż zostać z tym samemu. Także wtedy jeśli na psychoterapie kieruje nas lekarz psychiatra.